2024 HASSAS TERAZİ MUAYENE İŞLEMLERİ HAKKINDA

Değerli Meslektaşım; 


   Eczanelerimizde bulunan, majistral preparat yapımında kullandığımız hassas terazilerin yıllık kütle setlerinin muayene işlemleri 2024 yılı için (muayenesinin hangi ayda bittiği göz önüne alınmaksızın), Türk Standartları Enstitüsü tarafından yapılacaktır. Terazi kalibrasyon işlemleri ise Odamız  tarafından anlaşma yapılan özel bir şirket aracılığı ile yapılacaktır. Şirket tarafından yapılacak olan terazi kalibrasyon işlemi şirket yetkilisi eczanenizi ziyaret ettiği sırada elden nakit olarak 476 TL tarafınızca ödenecektir. Terazi kalibrasyon ve kütle set muayene işlemleri iki yılda bir kez gerçekleşmektedir.  

  Kütle seti muayene işlemleri için(TSE) E-devlet üzerinden veya https://dijitalbakanlik.sanayi.gov.tr internet adresinden elektronik başvuruyla ve Türk Standartları Enstitüsüne(TSE) E-devlet üzerinden veya https://basvuruportal.tse.org.tr adresinden başvuru portalı üzerinden elektronik başvuru ile yapılması gerekmektedir. Ödemeler belirtilen internet adresinde belirtildiği biçimde yapılmalıdır;   

   Terazi Kalibrasyon işlemleri için başvurabilmeniz için ekte sunmuş olduğumuz başvuru formunu(ek1) T.C.Kimlik numaranızı yazarak doldurup, ilçelerde temsilciliklerimize, Antakya ve Defne ilçelerimiz için merkez oda binamıza müracaat etmeniz gerekmektedir. Son teslim tarihi 09.02.2024 Cuma günü mesai bitimine kadardır. Yeni satın alınmış terazilerin kalibrasyonları iki yıl geçerli olduğundan, terazilerini yeni temin etmiş meslektaşlarımızın bu işlemleri yapmasına gerek yoktur.2023 yılı için terazilerini kalibre etmiş meslektaşlarımızın da bu sene için bu işlemleri yapmasına gerek yoktur.


    Ödeme yaptığınıza dair dekontların bir nüshasını mutlaka saklayınız. İdari ve para cezasına maruz kalmamanız, mağduriyet yaşamamanız için hassasiyet göstermeniz önemle rica olunur.
 

   Ecz.Ahmet Türen
   Sayman

 

Not: Gram Takımı Muayeneleri Hakkında

Hassas terazilerde kullanılmakta olan kütleler için muayene başvuruları Türk Standartları Enstitüsü (TSE) https://basvuruportal.tse.org.tr/ adresi üzerinden alınmaktadır. Meslektaşlarımızın muayene işlemleri için başvurularını, Şubat ayı sonuna kadar yapması gerekmektedir.

Gram ve kütlelerin muayene için TSE’ye gönderimi Türk Standartları Enstitüsü'nün tarafınıza gönderdiği mail geldikten sonra yapılacaktır.

3516 sayılı Ölçüler ve Ayar kanununun 15. Maddesinin (c) fıkrası gereğince; Beyanname vermeyen, damgası kopmuş, bozulmuş, damga süresi dolmuş ölçü aletlerini kullanan kişilere idari para cezası verileceği belirlenmiş olduğundan, meslektaşlarımızın konu hakkında azami dikkat göstermesi önemlidir.Ek Dosyalar


Ek dosya için tıklayınız...

29 Ocak 2024 - Okunma Sayısı : 801