BASIN AÇIKLAMASI

Özellikle son üç yıldır, sağlık sistemimizde, ilaç politikalarında ve meslek sorunlarımızda yaşadığımız sıkıntıları dile getiriyoruz. Yaşadığımız sorunlara karşı ortak çalışma taleplerimize ve sürekli özverilerimize rağmen ilgili Bakanlıklar ve SGK duyarsız kalmaya ve bizlere verdikleri sözleri tutmamaya devam etmektedir.

Yaşadıklarımız örneklerde sabit olmak üzere; Hükümetin üç Bakanı (Maliye, Sağlık, Çalışma) ile TEB Başkanı sözleşme imzalamış, ancak Bakanlar daha sonra imzalarının gereğini yerine getirmemişlerdir.

Sürekli değişen Sağlık Uygulama Genelgeleri ile tek taraflı, vatandaş ve eczacı aleyhine kararlar alınmaktadır. Hukuksuz, kuralsız, vatandaşı ve bizleri hiçe sayan yaklaşımlardan artık bunalmış durumdayız.

İşte bu nedenle, bu haklı taleplerimizi duymayan kulaklara, 21 Aralık tarihinde Türkiye?nin dört bir yanından bu zor koşullarda Ankara Kolej Meydanında toplanan 32.000 insan ile ?ARTIK YETER? diye haykırdık.

Meydanlarda;

Muayene ücreti tahsildarı olmak istemiyoruz.

SGK Reçete onay sistemi çalışmıyor.

İlaç Firmalarının yükünü çekmek istemiyoruz.

Rasyonel Eşdeğer İlaç Uygulaması istiyoruz.

Eczanelerimiz yangın yeri.

İlaçta Reklama Hayır

İlaç bedelini zamanında ve eksiksiz ödenmesini istiyoruz.

Rekabet değil, öncelik ülke sağlığı olmalıdır, dedik.

Neden bunları dile getiriyoruz.

Rekabet Kurumu mazeretiyle eczanelerimiz üzerinde sürekli baskı uygulanmaktadır. Eczanelerimiz ticarethaneye dönüştürülmeye çalışılıyor. Eczaneler sağlık merkezleridir. Aldığımız eğitim ve eczanelerin Türkiye? deki yapılanması, özellikle 1. Basamak Sağlık hizmetinde bizlere önemli görev vermektedir. Eczanelerin ticarethaneye dönmesi ülkemizin kıt kaynaklarının daha fazla ve gereksiz ilaç tüketimine harcanmasından başka bir işe yaramayacaktır. O nedenle eczacılık yasasında şirketleşmeye yol açacak maddeyi istemiyoruz. Rekabet değil önce sağlık diyoruz.

 2009 Yılı İlaç Alım Protokolü hala imzalanmadı.

Halkımızın eczanelerden ilaç almasını sağlayan İlaç Alım Protokolü 01.01.2009 tarihinde sona erecektir. Bir aylık bekleme süresi olan bu protokol; SGK ile görüşme süreci olumlu sonuçlanmadığı takdirde, en geç 01.02.2009 tarihinde son bulacaktır. Yani bu tarihten sonra artık eczaneler SGK? lı vatandaşlarımıza ilaç veremeyecektir.

Vatandaşlarımız ilaca ulaşamadığı takdirde, bu işin sorumluları SGK yetkilileri ve Hükümetin Çalışma Bakanı olacaktır. Yetkililer her defasında taleplerimizin haklı olduğunu ifade etmelerine rağmen, sorunları çözmeye yanaşmamalarını anlamak mümkün değildir. Bu anlayış devam ettiği müddetçe, önümüze süresiz eczane kapatmak dışında çare bırakılmamaktadır.

 İlaç bedelini zamanında ve eksiksiz istiyoruz. 07 Ocak 2009 - Okunma Sayısı : 4375