BASIN AÇIKLAMASI

DEĞERLİ BASIN MENSUPLARI

 

Yüzyıllardır toplum sağlığını korumak ve bireylerin doğru tedavi yöntemlerine ulaşmasını sağlamak üzere uğraş veren eczacılık mesleğinin mensupları olarak mesleğimizin Türkiye?de bilimsel bir kimlik kazanmasının 170.inci yılını gururla kutluyoruz.

 

    Türkiye?de yaşayan ve çalışan eczacılar olarak, toplum sağlığının iyileşmesi ,mesleki olarak kendimizi geliştirmek, mesleki sorunlarımızı birlikte gidermek ve topluma daha iyi ilaç ve danışmanlık hizmeti verebilmek için çaba sarf ediyoruz. Bu çaba ancak tüm toplum tarafından sahiplenildiğinde ve sorumluluk paylaşıldığında gerçek bir değişimi yakalayabiliriz.

 

     EŞDEĞER VE AKILCI İLAÇ KULLANIMI DESTEKLENMELİDİR

 

Bu anlayıştan hareketle bu sene bilimsel eczacılığın kutlamalarında ana temanın ?Eşdeğer ilaç? olması Türk Eczacıları Birliği tarafından benimsenmiştir.

 

Eşdeğer ilaç ; içerdiği maddeler açısından referans ilaç ile aynı terkibe ve farmasötik forma sahip olan ve referans ilaç ile bioeşdeğerliliği ve biyoyararlarının aynı olduğu bilimsel çalışmalarla kanıtlanmış olan ilaçtır. Eşdeğer ilaç kullanımı; hem kamunun tasarruf sağlaması , hem yerli ilaç sanayinin teşvik edilmesi bakımından son derece önemlidir. Eşdeğer ilaç referans ilaçla aynı derecede etkili ve güvenilir olmakla birlikte ekonomiktir ve ülkemizin ilaç harcamasında önemli tasarruflar sağlamaktadır. Ülkemizde eşdeğer ve akılcı ilaç kullanımı ile yılda 450 milyon dolar tasarruf yapılmaktadır. Buda kamu kaynaklarının rasyonel ilaç kullanılması açısından önemlidir .

 

        Bizler halk sağlığın güçlendirecek her türlü faaliyetin destekleyicisi bir örgüt olarak, eşdeğer ilaçların bireysel ve toplumsal faydaları konusunda halkımızı bilgilendirmek için çaba harcıyoruz. Doğru teşhis ve doğru tedavi yönteminin seçimi konusunda tek otorite elbette hekimlerimizdedir, ancak aynı etkiyi gösterecek ilaçların seçimi konusunda uzman kişi eczacınızdır. Sizler de eczacınızın ilaç seçimine güveniniz ve eşdeğer ilaç kullanımının artmasının , hem sizin hem de toplumun sağlığı için son derece önemli olduğunu unutmayınız.

 

SAĞLIK CİDDİ BİR ALANDIR! SAĞLIĞINIZLA OYNAMAYIN

 

Son dönemlerde ülke gündemi farklı sağlık ?reçeteleri? ile adeta boğulmuş durumdadır. Buradan bir kere daha altını çizmek isteriz ki ?sağlık ciddi bir iştir?. Bitkisel ürünler elbette ki yüzyıllardır sağlık alanında kullanılmaktadır. Ancak tedavi edici etken maddeler sadece doğru dozda ve doğru biçimde kullanıldığında faydalı olabilir. Birtakım kişiler farklı vaatler ile halk sağlığın adeta oyuncağa çevirmiştir. Ancak unutulmamalıdır ki ; bilimselliği kuşkulu reçeteler ile uzman olmayan kişilerden alınan tedavi edici ürünler ciddi bir sağlık hizmetlerine ulaşmada tek doğru referans kaynaklarının hekimler ve eczacılar olduğunun bir kere daha kuvvetle altını çizmek isteriz.

 

 

    Sağlık alanı özellikle son yıllardaki teknolojik ve politik değişimler ile büyük oranda yeniden yapılandırılıyor. Yalnızca ülkemiz için geçerli olmayan b

25 Mayıs 2009 - Okunma Sayısı : 4131