E-FATURA İŞLEMLERİ HAKKINDA

DEĞERLİ MESLEKTAŞIM       (e-belge, e-fatura veya e-arşiv fatura) ile ilgili bilgiler daha önceki duyurularda belirtilmişti. Yayımlanan duyurulara ek olarak bir durumun altını çizmemiz gerekiyor.

 

1) Bildiğiniz gibi sistem 2 şekilde yürüyor; entegratör firma ile anlaşan veya anlaşacak olan meslektaşlarımızın sisteme ilk başvurusunda e-imzası olması gerekiyor. Çoğu meslektaşımızın e-imzası olmakla birlikte eksik veya yenileme yapmayan meslektaşlarımızın eğer entegratör firma ile çalışacaklarsa ve e-fatura kullanacaklarsa E-İMZA olması gerekiyor.

 

2) Başka bir konu da; yıllık cirosu 2018 yılı brüt satış tutarı 5.000.000₺ ve üzerinde olan meslektaşlarımız da e-faturaya geçmekle yükümlüdür. Maliye Bakanlığı tebliğine göre; bu grup meslektaşlarımız e-arşiv fatura kullanamayacaklardır.

Şimdi burada iki seçenek var;

  1. www.gib.gov.tr sayfasından fatura kesilmeli, bu durumda fazlada hiçbir işlem yapılmayacaktır.
  2. bizim anlaştığımız entegratör firma ile anlaşılmalı, yada kendinizin uygun gördüğü entegratör firma ile anlaşılmalıdır.

 

     Eğer TEB’in anlaştığı entegratör firma ile anlaşılacaksa, oda sayfamızdaki görseli tıklayarak giriş yapılmalı ve GLN numaranızı girdiğinizde bilgileriniz otomatik olarak gelecektir. Bu bilgileri kontrol edilmeli ve eksik olan birkaç bilgi sisteme girilmeli (tc no ,mail vb) ve doldurulmalıdır. Ardından sisteme işlediğiniz mail adresinize kullanıcı adı ve  şifre bilgileriniz gelecektir. Bu şifre ile sisteme girip e imzanız ile 4 adet sözleşme imzalanacak ve işlemler sonlandırılacaktır.

 

3) SGK'nın yayımladığı duyuruda; kuruma kesilecek faturalarla ilgili olarak 01/03/2020’den itibaren tüm belgelerin e-belge olarak kabul edileceği şeklindedir. Ancak bizi burada bağlayan SGK’dan önce  Maliye Bakanlığı’nın mevzuatı olduğundan şu an için bir ertelenme durumu bulunmamaktadır.

 

     Entegratör firmanın Sistemine kayıt olduktan sonra eğer e-imza işlemini yapamazsanız, kayıt olduktan sonra 24 saat içinde e-imza işlemini tamamlamazsanız firma sizi arayacak olup  ve uzaktan yardımla e-imza işlemlerinizin tamamlamanıza yardımcı olacaktır.

Ecz.Utku Ergönül
Genel Sekreter


https://www.eczacikartfatura.com/

27 Aralık 2019 - Okunma Sayısı : 1372