TÜRK ECZACILARI BİRLİĞİ 37.DÖNEM III.BÖLGELERARASI TOPLANTISI ODA BAŞKANIMIZIN KONUŞMASI

SAYIN BAŞKAN ,MERKEZ HEYETİNİN DEĞERLİ ÜYELERİ,DEĞERLİ ODA

 

BAŞKANLARI VE YÖNETİCİLERİ SEVGİLİ MESLEKTAŞLARIM HEPİNİZİ

 

HATAY ECZACI ODASI ADINA SAYGIYLA SELAMLIYORUM.

 

ÇORUM ECZACI ODASI BAŞKAN VE YÖNETİCİLERİNE BU

 

ORGANİZASYONDAN VE KONUKSEVERLİKLERİNDEN DOLAYI  TEŞEKKÜR

 

EDİYORUM.

 

BEN 1995 YILINDAN BU YANA ECZACI ODASININ ÇEŞİTLİ KADEMELERİNDE GÖREV ALIYORUM.GEÇEN 16 YIL BOYUNCA MESLEK HAYATIMDA ÇOK FARKLI ,ZOR DÖNEMLER GÖRDÜM.BAZI DÖNEMLERDE ÖNEMLİ HAKLAR KAZANDIK,BAZI DÖNEMLERDE KAYBETTİK,BADİRELER ATLATTIK,BAZEN  HATALAR YAPILDI. İSTEDİĞİMİZİ ELDE EDEMEDİK.ÇOĞU ZAMAN ORTAK HAREKET ETMEKTEN ,BİRLİKTE DAVRANMAKTAN DOĞAN GÜCÜN HAZINI YAŞADIK,ONUR DUYDUK. ÜLKE GENELİNDE YAPILAN EYLEMLERDE BU ÖRGÜT HEP BAŞARILI ÇIKTI. ÜLKEDEKİ DİĞER SİVİL TOPLUM VE MESLEK ÖRGÜTLERİNE ÖRNEK OLDUK.

 

 2004 YILINDA BAŞLIYAN ZORLU SÜREÇTEN BU YANA ECZACI HEP KENDİNDEN ÖDÜN VERMEK ZORUNDA KALMIŞTIR ZAMAN ZAMAN İLAÇ FİYAT KARARNAMESİ, İLAÇTA DURUM GİBİ BAZI KONULARDA ECZACININ LEHİNE OLABİLECEK KAZANIMLAR SAĞLANMIŞTIR.SON 7 YILLIK SÜREÇTE TÜRKİYE?DE UYGULANAN SAĞLIK SİSTEMİNDEN KAYNAKLI FİYAT DÜŞÜŞLERİ KAMU KURUM İSKONTOSU ARTIŞLARI KARLILIĞIN DÜŞMESİ VB. NEDENLERDEN DOLAYI ECZACI HEP KAYBETTİ .AMA TÜRKİYE?YE ÖRNEK OLABİLECEK BİR BİRLİKTELİK VE DİRENÇ GÖSTERDİ.BİZE GÖRE ECZACI KAYBETMEYE DEVAM EDECEK SAĞLIKTA UYGULANMAK İSTENİLEN TASARRUF , GLOBAL BÜTÇE GİBİ ANLAYIŞLARDAN DOLAYI İLACIN FİYATI UCUZLAMAYA DEVAM EDECEK,KARLILIĞIMIZ DÜŞÜRÜLMEYE ÇALIŞILACAK, İLAÇ FİRMALARINDAN ALDIĞIMIZ TİCARİ İSKONTO VE MAL FAZLALARI ELİMİZDEN ALINIP KURUMUN LEHİNE ÇEVRİLMEK ÜZERE ANLAŞMALAR YAPILDIĞINI HEPİMİZ BİLİYORUZ.SGK GELECEĞE İLİŞKİN PROGRAMLARINA BAKTIĞIMIZDA BUNLARI NET BİR ŞEKİLDE GÖREBİLİRİZ.

 

    BİZE KAYBETTİRİLMEK İSTENENLER SADECE EKONOMİK DEĞİL ,VAR OLAN ÖRGÜTLÜLÜĞÜMÜZE DARBE VURULMAK İSTENİLİYOR. ÜYELEREMİZDEN TOPLANAN AİDATLARA KADAR MÜDAHALE EDİLİP ÖRGÜTÜN MALİ GÜCÜNÜN ZAYIFLATILMASI İSTENİYOR. TEB?LE AYRI PROTOKOL, ECZANELERLE AYRI SÖZLEŞME GİBİ SON DERECE TEHLİKELİ İSTEKLER DİLE GETİRİLİYOR.

 

 ANLATMAYA ÇALIŞTIĞIM ŞU ;SON DERECE ÖNEMLİ VE KRİTİK DÖNEMDEN GEÇİYORUZ ÖNÜMÜZDEKİ SÜRECİN ŞUANDAKİNDEN DAHA ZOR BİR SÜREÇ OLACAĞI AŞİKARDIR. BUNDAN DOLAYI TEB VE ECZACI ODALARI ÖNÜMÜZDEKİ SÜRECE İLİŞKİN TESPİTLER YAPIP ÖNLEM ALMAK VE PROJELER GELİŞTİRMEK ZORUNDADIRLAR. BUNUN İÇİN EN YETERLİ DENEYİYİMİZ , EKİPMANIMIZ VE ÖN GÖRÜMÜZ VAR . İHTİYACIMIZ OLAN TEK ŞEY ORTAK DİLİ KONUŞABİLMEK ,ORTAK AKLI HAYATA GEÇİREBİLMEKTİR.

 

  SON BİRKAÇ AYLIK DÖNEMİ DEĞERLENDİRİRDİĞİMİZDE BUNDAN ÇOK FAZLA UZAKLAŞTIĞIMIZ NE YAZIK Kİ GÖREBİLİYORUZ. Fİ

06 Haziran 2011 - Okunma Sayısı : 4332